Elektryczne ogrzewanie podłogowe polega na wykorzystaniu energii energetycznej do ogrzania pomieszczenia. Ten coraz bardziej popularny system grzewczy, wykorzystuje zjawisko konwekcji i akumulacji w celu ogrzania przestrzeni za pomocą podłogi.

Konwekcja w wypadku ogrzewania podłogowego akumulacyjnego to najprościej mówiąc unoszenie się ciepłych warstw powietrza do góry. Dzięki temu za pomocą podgrzewania podłogi otrzymujemy równomierne rozłożenie się ciepła w całym pomieszczeniu, domu czy mieszkaniu. Oddawanie ciepła odbywa się dzięki zjawisku akumulacji ciepła przez wylewkę betonową.

Dzięki właściwościom betonu, podgrzewając go wyłożonymi pod nim kablami bądź matą grzewczą, uzyskujemy dużą nagrzaną powierzchnię, która systematycznie oddaje skumulowane ciepło. Rozgrzany przez kable beton o dużej bezwładności cieplnej, oddaje ciepło do pomieszczenia równomiernie przez długie godziny, dzięki czemu możliwe jest zaoszczędzenie sporej kwoty pieniędzy, przy wykorzystaniu taryfy nocnej.

Inteligentny system obsługi pozwala na takie zaprogramowanie ogrzewania, że będzie ono pobierało energię elektryczną w czasie, kiedy jest ona najtańsza, czyli podczas taryfy G12. Nagrzana w tym czasie podłoga, zapewnia Ci komfort cieplny przez całą dobę, a wykorzystanie tańszej taryfy poboru energii elektrycznej pozwala Ci zmniejszyć wydatki na ogrzewanie.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – jak to wygląda w praktyce?

Rozważając montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego, pewnie zastanawiasz się jak wygląda jego funkcjonowanie w praktyce i jakie są koszty montażu i eksploatacji. NIE MAMY NIC DO UKRYCIA! Jako, że sami posiadamy taką instalację, chętnie podzielimy się z Tobą, jak to wygląda w naszym przypadku.

Nasz dom nie jest domem pasywnym a mimo to, wbrew obiegowej opinii montaż ogrzewania podłogowego okazał się dla nas opłacalny. Zużycie energii na ogrzewanie to ok 55 w/m2 przy powierzchni użytkowej 114 m2. Nasza rodzina składa się z dwójki dzieci i dwóch osób dorosłych.

Standard wykończenia naszego domu:

  • okna premium z trzema szybami;
  • ocieplenie ścian: styropian szary 20 cm;
  • ocieplenie dachu: piana poliuretanowa 23cm;
  • ocieplenie posadzki: 10 cm styropianu.

Takie docieplenie wystarczy, żeby obniżyć rachunki za ogrzewanie. U nas, przy użyciu taryfy nocnej i zużyciu od 4000 do 5000 kWh, opłaty za sezon grzewczy to tylko 1100-1500 złotych!

Polecamy wybór ogrzewania akumulacyjnego. Koszty założenia takiej instalacji to tylko około 28 tys. zł wraz z montażem. Przy wyborze tego typu ogrzewania, możemy w pełni cieszyć się komfortem niskich kosztów ogrzewania, przy zachowaniu komfortu cieplnego.

Dużymi zaletami, które skłoniły nas do wyboru tego typu ogrzewania, poza kwestiami finansowymi jest bezobsługowy system jego obsługi i wysoki poziom bezpieczeństwa. Nie ma zagrożenia zaczadzeniem się, jak w przypadku ogrzewania gazowego, czy piecem opałowym a ogrzewaniem sterujemy za pomocą termostatu. Możemy to zrobić nawet za pomocą telefonu komórkowego czy tabletu!

System elektrycznego ogrzewania podłogowego można dodatkowo łączyć z panelami fotowoltaicznymi. W naszym wypadku pozwoliło to obniżyć koszty całej zużytej energii do 700 złotych za cały rok. Dzięki użyciu tego systemu otrzymujemy dom z minimalnymi wydatkami za energię elektryczną.

Wodę podgrzewamy bojlerem o pojemności 200 litrów. Zużycie energii to ok. 180 kWh za miesiąc.

Wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej, serdecznie zapraszamy do kontaktu.
Z przyjemnością odpowiemy na pytania!