Ekologiczne ogrzewanie – czyli jakie?

| kategoria: porady

Jakie ogrzewanie jest rzeczywiście ekologiczne? Czy ogrzewanie elektryczne jest ekologiczne? Czy warto połączyć ogrzewanie elektryczne z instalacją fotowoltaiczną, aby korzystać w domu z ekologicznego ciepła? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym poście.

Idealne ogrzewanie ekologiczne to takie, które nie powoduje zanieczyszczenia środowiska nawet w najmniejszym stopniu. Osiągnięcie takiego wyniku nie jest może bardzo łatwe, ale z pewnością możliwe. W jaki sposób? Trzeba wybrać odpowiedni typ ogrzewania, właściwy sprzęt i doświadczonego montera.

W pełni ekologiczne ogrzewanie domu jest możliwe.

Ekologiczne ogrzewanie elektryczne

Czy ogrzewanie elektryczne jest ekologiczne? Tak! Dla wielu osób jest to niezrozumiałe, ponieważ w Polsce nadal większość prądu jest produkowana z węgla kamiennego. Jednak jednocześnie powstaje coraz więcej alternatywnych źródeł energii elektrycznej. A udział prądu ze źródeł odnawialnych stopniowo, ale jednak cały czas rośnie.

Poza tym bardzo istotny jest typ ogrzewania elektrycznego, a dokładnie to ile pobiera on prądu i jaką ma wydajność.

Firma Ewol z okolic Szczecina zajmuje się montażem ogrzewania elektrycznego, korzystając z przy tym z produktów Devi. Są to markowe wyroby objęte 20-letnią gwarancją. Co oznacza, że producent jest pewny jakości i niezawodności swoich wyrobów. Klient, który zdecyduje się na wykonanie elektrycznego ogrzewania podłogowego z produktów Devi nie będzie musiał martwić się awariami oraz ewentualnymi kosztami wymiany elementów.

20-letnia gwarancja to również pewność, że za kilka lub kilkanaście lat ogrzewania nie będzie demontować i wyrzucać. Nie powstaną więc dodatkowe i zupełnie niepotrzebne śmieci.

Produkty Devi, z których korzysta firma Ewol z okolic Szczecina, to maty i przewody grzejne.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Firma Ewol korzysta z różnych typów produktów Devi:

  • przewody grzejne – to cienkie kable, które instalator przymocowuje do metalowych listew,
  • maty grzejne – są wykonane z tworzywa sztucznego z wplecionym w nie przewodem grzejnym.

Produkty Devi, służące do montażu elektrycznego ogrzewania podłogowego, składają się z bardzo cienkich i elastycznych przewodów grzejnych. Taka budowa kabli daje im ogromną przewagę nad znacznie grubszymi rurami używanymi do montażu ogrzewania podłogowego wodnego.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe można zamontować pod wieloma rodzajami podłóg: z paneli, terakotą, płytkami ceramicznymi i kamiennymi, wykładziną dywanową oraz innymi. Nie zajmuje wiele miejsca i przystosowane jest do montażu zarówno w nowym, jak w starym budownictwie.

Warto zaznaczyć, że dla doświadczonego fachowca – a tacy pracują w Ewol w Szczecinie – montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego nie stanowi żadnego problemu. Jest szybki i czysty. Zamontowanie przewodów lub mat grzejnych w domu o powierzchni około 130 metrów kwadratowych zajmuje profesjonaliście zaledwie 4 dni.

Firma Ewol zapewnia 3-letnią gwarancję na swoje usługi.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe to ekologiczne źródło ciepła zarówno w nowym, jak i w starym budownictwie.

Ekologiczne ogrzewanie elektryczne – użytkowanie

Kto zdecyduje się zamontować w swoim domu lub mieszkaniu ekologiczne ogrzewanie podłogowe nie będzie musiał martwić się miejscem na piec. Nie będzie on potrzebny. Do uruchomienia ogrzewania i regulacji temperatury wystarczy termostat. Wysokość temperatury można ustawiać też za pomocą aplikacji na telefonie, tablecie lub laptopie.

Kiedy ogrzewanie elektryczne będzie bardziej ekologiczne?

Kluczem do tego, aby elektryczne ogrzewanie podłogowe było jak najbardziej ekologiczne jest sposób jego użytkowania.

Maty lub przewody grzejne po zamontowaniu na podłodze są zalewane betonem. Gdy ogrzewanie będzie uruchomione, maty zaczną ogrzewać betonową

wylewkę. Zaś beton będzie oddawał ciepło stopniowo i równomiernie przez wiele godzin. Właśnie ten czynnik decyduje o tym, że elektryczne ogrzewanie jest jednocześnie ekonomiczne i ekologiczne.

Korzystając z elektronicznego ogrzewania podłogowego nie trzeba martwić się, aby regularnie dokładać do pieca (węgiel, drewno, pellet, ekogroszek itp.). Nie dochodzi do palenia surowców i zanieczyszczania przy tym środowiska. Zaś energię elektryczną, potrzebną do ogrzania domu, zużywa się tylko w ograniczonym czasie.

Najlepiej jest zdecydować się na licznik dwutaryfowy. Przy jego pomocy wieczorami i w nocy domownicy będą korzystać z tańszego prądu. I to właśnie wtedy powinni włączać ogrzewanie. Podłoga będzie jednak oddawać ciepło nie tylko w nocy, ale przez całą dobę.

Właściciele domu nie muszą wieczorem ręcznie uruchamiać ogrzewania. Wystarczy, że wprowadzą właściwe parametry do sterownika, a ten będzie automatycznie włączał i wyłączał ogrzewanie podłogowe.

Ekologiczne ogrzewanie zapewnia nie tylko mniejsze szkody dla środowiska, ale też większe oszczędności dla właścicieli domu.

Ekologiczne ogrzewania połączone z fotowoltaiką

Żeby elektryczne ogrzewanie było jeszcze bardziej ekologiczne, a przy tym ekonomiczne, trzeba je połączyć z panelami fotowoltaicznymi zamontowanymi na dachu domu. Wówczas panele zapewnią stałe dostawy prądu do ogrzania domu.

Nadwyżki energii elektrycznej, wyprodukowanej przez panele latem, domownicy mogą oddać do sieci elektrycznej. Odbiorą je zimą. Za prąd, który oddali do sieci i z niego pobrali rozliczą się z firmą energetyczną raz w roku. Prawdopodobnie zapłacą tylko symboliczny rachunek.

Panele fotowoltaiczne zapewniają prąd nie tylko do oświetlenia domu, uruchomieniu sprzętu AGD i RTV, ale też zasilają elektryczne ogrzewanie podłogowe.

 

Zastanawiasz się nad montażem ekologicznego ogrzewania w domu lub mieszkaniu? Zapraszamy do kontaktu.