Dlaczego grzejniki się zapowietrzają?
Myślę, że nie jeden z was się zastanawiał, dlaczego grzejniki się zapowietrzają skoro wszystko dotychczas było okey. Otóż przyczyn może być wiele i niestety nie mamy na nie wpływu. Grzejniki zapowietrzają się, ponieważ znajduje się w nich powietrze, którego nie powinno tam być. Skąd to powietrze się tam bierze? Niestety, ale już przy montażu przed wpuszczeniem wody nawet do nowego grzejnika nie ma możliwości całkowitego odpowietrzenia go co w przyszłości może sprawić, że się zapowietrzy i nie będzie działał prawidłowo. Kolejną przyczyną jest nieprawidłowe napełnienie instalacji wodą. W tym przypadku wlewając wodę do grzejnika wpuszczamy też powietrze co jest niepoprawne. Nie unikniemy tego w stu procentach, ponieważ w wodzie znajdują się pęcherze i mikro pęcherze powietrza, które przenikają do wewnątrz grzejnika co może być kolejnym powodem jego złego działania. Do zapowietrzenia kaloryfera może też dojść przez nieszczelność elementów instalacji np. zaworów lub pompy. Ostatnią przyczyną może być przenikanie powietrza przez rury wykonane z tworzywa sztucznego, czyli tak zwana zasada dyfuzji. Należy mieć na uwadze, że zapowietrzanie się grzejników to proces naturalny i nie jest związany z wadą konstrukcyjna, wadą instalacji czy wadą urządzenia.
Kiedy grzejnik jest zapowietrzony?
Jakie mogą być sygnały, że grzejnik w waszym domu jest zapowietrzony? Możesz to rozpoznać dzięki trzem oznakom. Pierwsza z nich to oczywiście zimny grzejnik mimo wysokiej temperatury na piecu. Druga jest poniekąd związana z pierwszą, a mianowicie grzejnik jest ciepły, ale nierównomiernie. Najczęściej jest tak, że góra grzejnika jest ciepła bądź gorąca a dół całkowicie zimny. Trzecią i ostatnią oznaką są dziwne dźwięki, które może wydawać z siebie grzejnik. Najczęstsze hałasy to bulgotanie lub przelewanie się wody. Jeśli występuje jedna lub więcej oznak możesz śmiało postawić diagnozę, że dany grzejnik jest zapowietrzony.
Ile trwa odpowietrzanie grzejnika?
Odpowietrzanie grzejnika to dość prosta i nieskomplikowana sprawa. W zależności od rodzaju grzejnika i tego, z czego jest wykonany odpowietrzanie może zająć nam od kilku do kilkunastu minut. Warto więc spróbować zrobić to samemu, zanim wezwiemy do tego specjalistę.

Zapowietrzony grzejnik wpływa na komfort cieplny domowników
Dlaczego warto odpowietrzyć grzejnik?
Jedna odpowiedź wydaje nam się oczywista i pewnie każdy powiedział to teraz w głowie “Żeby było ciepło”. I jest to dobra odpowiedź, ponieważ każdy z nas ceni sobie komfort cieplny i zdecydowanie lepiej spędza mu się czas w ogrzanym domu niż wychłodzonym, gdzie musi siedzieć pod kocem, aby się dogrzać. Nie jest to jednak jedyny powód. Jest ich więcej i na pewno nie mniej ważnych jak pierwszy. Nieprawidłowo działający grzejnik to przede wszystkim niewydajny grzejnik. Co za tym idzie zużywa on energię, a nie oddaje jest w stu procentach. Generuje to dodatkowe koszty, bo wciąż podwyższamy temperaturę a w domu nadal jest zimno. Nie zapominajmy o wspomnianym wcześniej powietrzu, które jest niechciane wewnątrz grzejnika nie tylko dlatego, że powoduje jego zapowietrzenie, ale reagując z żelazem, z którego wykonany jest grzejnik doprowadza do korozji oraz licznych uszkodzeń, a to z kolei oznacza dla nas wysokie koszty naprawy. Jeżeli ktoś lubi ciszę i spokój może tego nie doznać przy zapowietrzonym grzejniku, który jak pamiętamy potrafi wydawać naprawdę głośne dźwięki i powodować kolejny dyskomfort.
Przygotowanie do odpowietrzania grzejnika
Do odpowietrzania grzejnika należy się odpowiednio przygotować. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy możemy mieć grzejniki różnego rodzaju i w zależności od tego powinniśmy przygotować odpowiednie narzędzia. Niezmiennie w każdym przypadku na pewno będzie potrzebna nam miska lub wiaderko do wody z grzejnika. Jeżeli chodzi o narzędzia może przydać nam się: płaski klucz, płaski śrubokręt, kombinerki oraz specjalny klucz do odpowietrznika. Przed rozpoczęciem należy też zwiększyć ciśnienie w grzejniku do 1,2-1,4 atmosfery oraz zakręcić zawór by nie napływała woda. Ważną rzeczą jest, żeby cały grzejnik był zimny. W przypadku gdy będzie nagrzany lub nagrzany nierównomiernie odpowietrzanie może nie być tak skuteczne.

Zanim zaczniesz odpowietrzać grzejnik pamiętaj o zamknięciu zaworu
Jak odpowietrzyć grzejnik?
Zanim przejdziemy do sedna sprawy pamiętajmy, że odpowietrzanie różnego rodzaju grzejników jest bardzo do siebie zbliżone, ale nie takie same. Wszystko zależy od tego, z czego wykonany jest wasz kaloryfer oraz czy posiada odpowietrznik. Wyróżniamy dwa rodzaje odpowietrzników, ręczny i automatyczny. Jak nazwa wskazuje ręczny odpowietrznik wymaga naszego działania i wymienionych narzędzi. Automatyczny reguluje się sam i sam w odpowiednim momencie odpowietrza nam grzejnik otwierając i zamykając zawór. Przejdźmy więc do odpowietrzania krok po kroku.
Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny?
Zaczynamy od zamknięcia zaworu tak, aby nie napływała woda. Żeby to zrobić zlokalizuj gałkę termostatyczną i ustaw ją na zero. Następnie weź przygotowaną wcześniej miskę lub wiaderko i postaw je na wysokości wlotu wody do grzejnika. Użyj płaskiego klucza i powoli odkręcaj śrubę. Wraz z odkręcaniem usłyszysz syk, następnie zacznie wypływać woda. W tym momencie dokręć śrubę. Gratuluję, udało Ci się odpowietrzyć żeliwny grzejnik. Ciśnienie w żeliwnych grzejnikach jest bardzo duże dlatego zwróć szczególną uwagę na odkręcanie śruby, aby było wolne. W ten sposób nie zachlapiesz sobie wodą podłogi oraz ściany.
Jak odpowietrzyć grzejnik aluminiowy?
Tutaj do akcji wkracza wspomniany wcześniej odpowietrznik. Jeżeli w Twoim grzejniku jest zamontowany automatyczny odpowietrznik nic nie musisz robić. Jeżeli zamontowany jest ręczny odpowietrznik bierzmy się do działania.
Zlokalizuj głowicę termostatyczną i ustaw ją na zero, aby zamknąć dopływ wody. Ustaw odpowietrznik tak, aby wypływ zaworu był ustawiony w dół. Postaw przygotowana miskę lub wiaderko na wysokości wlotu wody do grzejnika. W białym kołnierzyku znajduje się śruba, należy ją delikatnie i powoli odkręcać. Usłysz syk, a potem zacznie cieknąć woda. Gdy tak się stanie zakręć śrubę z powrotem. Gratuluję, udało Ci się odpowietrzyć aluminiowy grzejnik.
Jeżeli Twój aluminiowy grzejnik nie posiada odpowietrznika postępuj według instrukcji podanej przy „Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny?”
Ważne jest, aby po skończeniu odpowietrzania dokładnie wytrzeć zawór. W ten sposób zweryfikujemy czy dobrze dokręciliśmy śrubę i nic nie przecieka. Jeżeli przecieka i nie da się go już bardziej dokręcić prawdopodobnie został uszkodzony i trzeba go wymienić na nowy.
Jak odpowietrzyć grzejnik płytowy?
Odpowietrzanie grzejnika płytowego wygląda tak samo jak odpowietrzanie grzejnika aluminiowego. Możecie więc śmiało zastosować się do instrukcji podanej w „Jak odpowietrzyć grzejnik aluminiowy?”.
Jak odpowietrzyć grzejnik żeberkowy?
Jak się zaraz przekonacie odpowietrzanie grzejnika żeberkowego jest bardzo proste. Jeżeli został on wykonany z żeliwa powinniście zastosować instrukcję podaną w „Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny?”. Jeżeli wasz grzejnik żeberkowy został wykonany z aluminium powinniście zastosować instrukcję podaną w „Jak odpowietrzyć grzejnik aluminiowy?”.

Sprawny grzejnik to brak dodatkowych kosztów
Jak już sami wiecie odpowietrzanie grzejnika nie wymaga żadnych skomplikowanych narzędzi ani filozofii. Jesteśmy przekonani, że każdy z was da sobie z tym radę. Jeżeli nadal was to przeraża nie bójcie się wezwać specjalisty, bo jak wcześniej napisaliśmy pozostawienie zapowietrzonego grzejnika bez żadnej reakcji może wywołać większą awarię, która narazi nas na zdecydowanie większe koszty niż pomoc hydraulika. Zapraszamy do przeczytania kolejnych artykułów na naszym blogu.