Jakie ogrzewanie domu?

| kategoria: porady

Budowa domu to poważne zadanie logistyczne. Wszystko trzeba dobrze przemyśleć, tak aby później nie żałować. Jedna z ważniejszych decyzji dotyczy tego jakie ogrzewanie do domu wybrać. Najczęściej Polacy zastanawiają się nad ogrzewaniem elektrycznym i gazowym.

Jakie ogrzewanie do domu wybrać? Dobre, ekonomiczne i wygodne w obsłudze! Łatwo powiedzieć, trudniej się zdecydować. Tym bardziej, że na polskim rynku dostępne są różne rodzaje ogrzewania, do których dostępny jest ogromny wybór elementów i oprzyrządowania.

Jakie ogrzewanie do domu

W nowobudowanych domach zużycie energii na ogrzewanie jest bardzo niskie. Więc w końcowym rozliczeniu za użytkowanie ogrzewania ceny różnych źródeł energii są do siebie zbliżone.

Zastanawiając się nad tym jakie ogrzewanie wybrać, trzeba wziąć pod uwagę inne koszty. Głównie są to koszty instalacji, przyłącza, komina, serwisu. Koniecznie musisz też sprawdzić, na jak długą gwarancję możesz liczyć ze strony producenta pieca lub instalacji oraz ile będzie kosztować serwis.

Wiele osób zastanawiających się nad tym jakie ogrzewanie do domu wybrać bierze pod uwagę ogrzewanie elektryczne i gazowe.

Ogrzewanie domu – elektryczne

Myślisz: Ogrzewanie elektryczne? Drogo! Nic bardziej mylnego. Nowoczesne ogrzewanie elektryczne to jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Szczególnie polecane jest do nowych domów, które posiada dobrą izolację. Elektroniczne ogrzewanie sprawdzi się też w starych budynkach, o ile został w nich przeprowadzony porządny remont – wymiana okien i drzwi, ocieplenie dachu i elewacji.

Im lepsza izolacja, tym mniejsza utrata ciepła i mniejsze koszty ogrzewania. A ogrzewanie elektryczne może być bardzo tanie.

Do obsługi ogrzewania elektrycznego nie jest potrzebny piec. Konieczny jest za to montaż sterownika. To może być jeden sterownik na cały dom albo osobne sterowniki w każdym pomieszczeniu. Drugie rozwiązanie jest droższe, ale umożliwia lepsze dostosowanie temperatury do potrzeb domowników.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Jeżeli zastanawiasz się nad elektrycznym ogrzewaniem domu, to musisz wiedzieć też o innych korzyściach tego typu ogrzewania. Żeby korzystać z elektrycznego ogrzewania nie musisz kupować ani pieca, ani kaloryferów.

Firma Ewol z okolic Szczecina oferuje montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego, które składa się z przewodów grzejnych renomowanej firmy Devi. Po zamontowaniu są one zalewane betonem. To właśnie wylewka betonowa akumuluje ciepło, które potem powoli oddaje.

Żeby jeszcze bardziej obniżyć koszty ogrzewania elektrycznego najlepiej jest złożyć wniosek do energetyki o montaż licznika dwutaryfowego. Wówczas głównie w nocy, ale też w weekendy i popołudnia, domownicy mogą korzystać z tańszego prądu. I to wówczas powinni włączać ogrzewanie. Nagrzana betonowa wylewka będzie oddawać ciepło przez wiele godzin już po wyłączeniu ogrzewania.

Żeby jeszcze bardziej obniżyć koszty korzystania z ogrzewania elektrycznego można zamontować na dachu domu panele fotowoltaiczne, które będą produkować prąd ze słońca. Tym także zajmuje się firma Ewol z okolic Szczecina.

Tak wyglądają elektryczne maty grzejne, z których firma Ewol z okolic Szczecina wykonuje elektryczne ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie domu jednorodzinnego na prąd

Montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego przez doświadczonego montera z firmy Ewol jest szybki i czysty. W domu o powierzchni około 130 metrów kwadratowych montaż przewodów od elektrycznego ogrzewania trwa zaledwie 4 dni!

Gdy betonowa wylewka wyschnie, na podłodze można położyć dowolne pokrycie – np. panele, terakotę.

Produkty firmy Devi – zarówno maty, jak i przewody grzejne – objęte są 20-letnią gwarancją producenta. Poza tym firma Ewol zapewnia 3 lata gwarancji na montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego.

Jakie ogrzewanie? A może ogrzewanie gazowe

Jeżeli zastanawiasz się nad ogrzewaniem gazowym, musisz wiedzieć, że załatwianie niezbędnych formalności i montaż takiego ogrzewania zajmie Ci sporo czasu.

Zaczynając od tego, że musisz sprawdzić, czy w miejscu, w którym budujesz swój nowy dom jest sieć gazowa. Jeśli tak, to powinieneś zgłosić się do firmy gazowej z wnioskiem o przyłączenie do sieci. Zakład gazowy doprowadzi sieć do Twojej posesji, ale sam musisz zająć się budową przyłącza od granicy działki do budynku. Im większa odległość od domu do ogrodzenia – tym wyższy jest koszt przyłącza.


Wybierając ogrzewanie gazowe będziesz musiał kupić i zamontować kaloryfery. Nie są one potrzebne przy elektrycznym ogrzewaniu podłogowym.

Ogrzewanie gazowe – instalacja, kocioł

Gdy w miejscu, w którym planujesz budowę domu, nie ma sieci gazowej, wówczas możesz zdecydować się na postawienie w ogródku dużej butli gazowej. Taki zbiornik musi być umieszczony na betonowej płycie. Samą butle możesz kupić lub dzierżawić. Pierwsze rozwiązanie pozwala Ci zaoszczędzić na abonamencie. Jednak przygotuj się, że co roku będziesz musiał kupić gaz na cały sezon grzewczy. To jednorazowy wydatek w wysokości przynajmniej kilku tysięcy złotych.

Gdy zdecydujesz się na ogrzewanie gazowe z dzierżawioną butlą to co miesiąc lub dwa dostaniesz rachunek za zużyty gaz z doliczonym abonamentem za wynajem butli i odczyt licznika. Takie dodatkowe opłaty mogą wynieść z kilkadziesiąt złotych.

Jeżeli zastanawiasz się nad tym jakie ogrzewanie do domu wybrać i bierzesz pod uwagę ogrzewanie gazowe, to policz dokładnie wszystkie kolejne koszty. Będziesz musiał kupić piec gazowy, zatrudnić montera kotła i instalacji, a czasem też zbudować odpowiedni komin. Sprawdź na jak długo dostaniesz gwarancję i jaki będzie koszt serwisu.