Najtańsze ogrzewanie domu – jakie wybrać?

| kategoria: porady

Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze? – takie pytanie stawia sobie wiele osób, które budują dom jednorodzinny. Zwracają przy tym uwagę na koszt instalacji grzewczej oraz późniejsze koszty eksploatacji. A ponieważ wybór źródeł ciepła jest ogromny, to podjęcie decyzji może przysporzyć o ból głowy.

Planujesz budowę domu jednorodzinnego? Gratulujemy! Jeżeli jesteś dopiero na etapie przygotowania projektu budowlanego to jest to najlepszy moment, aby zastanowić się nad wyborem najtańszego ogrzewania budynku.

Warto przy tym zwrócić uwagę nie tylko na koszty instalacji, ale na późniejsze koszty eksploatacji. Na rynku są bowiem dostępne nowoczesne systemy ogrzewania, których instalacja wiąże się z większymi kosztami niż w przypadku tych standardowych. Ale w przyszłości zapewnią one w domu prawie darmowe ciepło.

Do takich źródeł ciepła zaliczane jest ogrzewanie elektryczne, połączone z przydomową instalacją fotowoltaiczną.

dziewczynka rysuje na elektrycznie podgrzewanej podłodze

Elektryczne ogrzewanie podłogowe to sposób na najtańsze ogrzanie domu jednorodzinnego.

Najtańsze ogrzewanie domu jednorodzinnego na prąd?

Czy ogrzewanie domu jednorodzinnego prądem może być tanie? Przecież rachunki za energię elektryczną stale rosną – oburzają się co niektóre osoby, które albo budują dom, albo zastanawiają się nad zmianą sposobu ogrzewania budynku lub mieszkania. Jest sposób na niskie koszty eksploatacyjne ogrzewania elektrycznego.

Trzeba postawić na jakość i wybrać dobrego instalatora CO. Fachowiec doradzi, jakie systemy grzewcze wybrać oraz, która firma produkuje elementy dobrej jakości za rozsądną cenę. Wybór odpowiednich urządzeń grzewczych to drugi ważny warunek, który trzeba spełnić, aby korzystać z taniego i dobrego ogrzewania.

Ogrzewanie elektryczne jest sterowane automatycznie, zgodnie z ustawieniami wprowadzonymi przez użytkownika.

Najtańszy rodzaj centralnego ogrzewania

Firma Devi należy do uznanych producentów elementów ogrzewania elektrycznego.

Devi oferuje:

  • przewody grzejne – są to niezawodne kable, które instalator przymocowuje do podłogi przy użyciu metalowych listew,
  • maty z tworzywa sztucznego z wplecionym w nie przewodem grzejnym – są szybkie w montażu.

Z produktów Devi korzystają instalatorzy firmy Ewol w Szczecinie, którzy specjalizują się w montażu podłogowego ogrzewania elektrycznego. Maty i przewody grzejne Devi mają 20-letnią gwarancją. Posiadają innowacyjny kształt i rozmiar. Przewody mają zaledwie 3 mm grubości, dzięki czemu mogą być stosowane do montażu ogrzewania podłogowego także w starych budynkach, w których nie można znacznie podnieść poziomu podłogi.

Przewody i maty grzewcze Devi mogą być montowane pod różnymi typami podłóg – panele, płytki, wykładzina. Decydując się na ogrzewanie elektryczne można więc zapomnieć o kaloryferach, które zabierają miejsce i są zbiorowiskiem kurzu. Domownikom nie będzie też potrzebna kotłownia. A to kolejne zaoszczędzone miejsce, które można wykorzystać w inny sposób – np. przeznaczyć na garderobę.

Takie maty wykorzystywane są podczas montażu elektrycznego ogrzewania podłogowego. Są wytrzymałe, wydajne i mają minimalną grubość.

Najtaniej, czyli ogrzewanie podłogowe plus taryfa nocna

Ale w jaki sposób ogrzewanie elektryczne może być tanie w eksploatacji? Dobry monter i najwyższa jakość instalacji to przecież za mało, aby drastycznie obniżyć rachunki za energię elektryczną. Zgadza się!

Koszty ogrzewania elektrycznego można znacząco zmniejszyć poprzez wykorzystanie licznika z dwoma taryfami – tańszą nocną i droższą dzienną. Ogrzewanie powinno być uruchamiane po godzinie 22.00 i włączane dopiero przed godziną 6.00 rano. Domownicy obudzą się więc w ciepłym i przytulnym domu.

Nie oznacza to jednak, że muszą czekać aż do wieczora na ponowne uruchomienie ogrzewania. Koncerny zajmujące się sprzedażą energii elektrycznej mają w swojej ofercie wiele typów taryfy nocnej. Oprócz tej najbardziej podstawowej jest też możliwość korzystania z tańszego prądu od poniedziałku do piątku przez dwie godziny po południu (na przykład w godzinach 13.00 – 15.00) oraz przez cały weekend i w święta.

Panele fotowoltaiczne do taniego ogrzewania domu

Kosztów ogrzewania nie da się w ogóle zlikwidować. Można je jednak zredukować do minimum. Dla kogo korzystanie z nocnej taryfy jest zbyt uciążliwe, albo chce jeszcze bardziej obniżyć wydatki za ciepło, ten powinien zastanowić się nad dodatkową inwestycją.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu domu zapewni mu nie tylko bezpłatny prąd do uruchomienia pralki, lodówki, kuchenki lub oświetlenia, ale też energię do obsługi ogrzewania domu. Żeby tak się stało instalacja musi się składać m.in. z odpowiedniej liczby paneli.

Nadwyżki wyprodukowanego latem prądu można oddać do sieci energetycznej i wykorzystać zimą.

Panele fotowoltaiczne przydadzą się też wówczas, gdy domownicy zdecydują się na montaż pompy ciepła.

Zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dachu domu zapewni nie tylko darmową energię elektryczną, ale też najtańsze ogrzewanie.

Najtańsze źródła ogrzewania – ranking

Nie ma więc wątpliwości, że elektryczne ogrzewanie podłogowe jest najtańsze. Od innych źródeł ciepła odróżnia je wiele – nie tylko kwestii finansowych.

Ogrzewanie elektryczne jest sterowane automatycznie, podobnie jak np. ogrzewanie gazowe, ale nie wymaga pieca. Poza tym przy zastosowaniu paneli fotowoltaicznych można zapewnić sobie darmowy prąd do elektrycznego ogrzewania domu, zaś za gaz trzeba płacić rachunki (zimą mogą one wynieść nawet kilkaset złotych miesięcznie). W dodatku nikt nie jest w stanie przewidzieć jakie będą ceny gazu w kolejnych sezonach.

A może ogrzewanie domu paliwami stałymi?

Nadal dość popularnym sposobem na zapewnienia ciepła w domu jednorodzinnym jest ogrzewanie na paliwa stałe, wśród których dobrą opinią cieszy się pellet i eko groszek. Wybór któregoś z tych źródeł ciepła wiąże się z zakupem odpowiedniego pieca, który powinien być zamontowany z kotłowni.

Piec do spalania paliw stałych to wydatek rzędu przynajmniej kilku tys. zł. Jest to mniejsza kwota niż montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego wraz z panelami fotowoltaicznymi, które będą zasilać je w prąd. Ale!

Dobrej jakości pelet i ekogroszek kosztują nawet 1 tys. zł za tonę. Przy czym jedna tona nie wystarczy do ogrzania domu przez całą zimę.

Eko groszek i inne paliwa stałe należą do popularnych źródeł ciepła. Niestety są nieekologiczne i wcale nie zapewniają najtańszego ogrzewania domów.

Zastanawiasz się nad najtańszym ogrzewaniem domu jednorodzinnego? Zapraszamy do kontaktu – tel. 508 303 865