Ogrzewanie akumulacyjne- tanie ogrzewanie w Twoim domu

| kategoria: porady

para w tle je posiłek a na pierwszym planie piec akumulacyjny

Ideą pieców akumulacyjnych jest ładowanie pieca podczas obowiązywania tańszej taryfy energii elektrycznej i kumulowanie jej, aby w kolejnych godzinach oddawały ciepło i ogrzewały mieszkanie. Energia elektryczna nie musi być pobierana w droższej taryfie, dzięki czemu koszty związane z rachunkami znacznie się obniżają.

piec akumulacyjny

Piece akumulacyjne

Piece akumulacyjne to świetne rozwiązanie w wykorzystywaniu elektrycznego systemu grzewczego. Pozwala obniżyć koszty związane z wykorzystaniem energii jeśli korzystasz z dwóch taryf rozliczenia. Akumulacja ciepła polega na nagrzewaniu pieca i wykorzystanie energii w dowolnym momencie. Najlepszym rozwiązaniem jest nagrzanie pieca w nocy, gdy korzystasz z tańszej taryfy, a wykorzystanie energii odbywa się w dowolnym momencie dnia lub nocy. Wybór pieca akumulacyjnego należy dokładnie przeanalizować i znaleźć najlepsze rozwiązania techniczne tego asortymentu.

Budowa pieca akumulacyjnego

Odpowiednia konstrukcja pieca akumulacyjnego pozwala na wytwarzanie i gromadzenie ciepła. Wewnątrz pieca zamontowane są grzałki elektryczne, wokół których znajdują się elementy akumulujące ciepło. Akumulatory ciepła umieszczane są w piecu dopiero po jego odpowiednim ustawieniu w pomieszczeniu.

W piecu wbudowany jest wentylator, który powoduje cyrkulację powietrza. Powstałe powietrze ogrzewa się i owiewa wszystkie elementy akumulujące ciepło. Następnie wydmuchiwane zostaje do pomieszczenia przez szczeliny znajdujące się w dolnej części pieca. Konstrukcja pieca pozwala na mieszanie się zimnego i ciepłego powietrza.

Aby piec działał odpowiednio należy zapewnić mu prawidłową cyrkulację powietrza. Zazwyczaj w instrukcji montażu konkretnego modelu podane są wskazówki dotyczące odległości pieca od ściany, podłogi lub innych elementów wyposażenia domu.

Większość pieców akumulacyjnych to głównie piece stojące. Niektóre modele można zawiesić na ścianie lub zabudować pod blatem kuchennym lub parapetem. Przez swoje wymiary zajmuje on więcej miejsca niż grzejnik elektryczny. Zależy to od jego rodzaju i mocy.

Waga i moc

Rozmiar i waga urządzenia grzewczego zależy od mocy pieca. Urządzenie jest większe i cięższe w zależności od wykorzystywanej mocy grzewczej:

  • 1 kW- 60-90 kg;
  • 2 kW- 80- 100 kg;
  • 4 kW- 200 kg;
  • 6 kW- 250- 300 kg.

Grzejniki akumulacyjne mają taką samą długość i szerokość jak inne grzejniki. Różni je tylko grubość:

  • dynamiczne około 25 cm;
  • statyczne około 18- 20 cm.

Piec elektryczny akumulacyjny- korzyści

Elektroniczny panel sterujący, w który wyposażony jest piec, pozwala na pełną kontrolę nad ładowaniem i temperaturą w pomieszczeniu. Programator, czujniki pokojowe oraz zegar czasu rzeczywistego pozwalają nam na osiągnięcie najwyższego komfortu. Piec elektryczny może ogrzewać pomieszczenie tylko w wybranych godzinach, dzięki czemu pozwala na oszczędzanie na rachunkach za energię elektryczną.

rodzina 2+1 w kuchni

Piece akumulacyjne można wyposażyć w dogrzewkę rozszerzającą funkcjonalność urządzeń. Dzięki temu poprawia się komfort użytkowania. Tania energia elektryczna, która wytwarza ciepło, pobierana jest nocą. Energia magazynowana jest w piecu i stopniowo oddaje ciepło przez całą dobę. Czujnik zewnętrzny regulatora pogodowego zmniejsza pobór energii i podnosi zyski nawet o 30%. Możesz ustawiać to ręcznie, jednak wiele modeli posiada tryb automatyczny. Na niski koszt inwestycyjny wpływ ma:

  • brak potrzeby kupowania pieca;
  • brak montażu dodatkowych instalacji;
  • brak dodatkowego pomieszczenia na składowanie opału.

Dodatkowo ogrzewanie akumulacyjne jest tańsze niż ogrzewanie olejowe lub gazowe.

Każde ogrzewanie ma także swoje wady. Główną wadą ogrzewania akumulacyjnego jest długi czas nagrzewania. Jeśli wrócisz po dłuższym czasie nieobecności do zimnego mieszkania, musisz poczekać kilka godzin zanim piec się rozgrzeje, a powietrze ogrzeje pomieszczenie. Jeśli zamierzasz kumulować energię tylko w nocy, będziesz musiał poczekać do rana, aż w mieszkaniu zrobi się ciepło.

Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne- instalacja

Z instalacji elektrycznego ogrzewania akumulacyjnego istnieje wiele korzyści. Niskie koszty instalacji związane są z brakiem budowy komina oraz brakiem potrzeby wydzielania osobnego pomieszczenia na kotłownię. Takie oszczędności pokryją koszty ogrzewania przez kilka lat. Jeśli zdecydujesz się na elektryczne ogrzewanie akumulacyjne nie zobowiązuje Cię to do kupna pieca akumulacyjnego, gdyż ciepło możesz osiągnąć dzięki instalacji ogrzewania podłogowego elektrycznego lub przy użyciu bufora ciepła.

Sterowanie pracą pieca akumulacyjnego

Regulator na obudowie lub centralny sterownik wyposażony w czujnik pogodowy pozwalają na ustawienie stopnia naładowania pieca akumulacyjnego. Regulator na obudowie pozwala ustawić 3 stopnie ładowania- 30%, 60%, 100%. Sterownik centralny pozwala na regulację pracy kilku urządzeń. Sterownik pozwala uwzględnić energię cieplną pozostającą w piecu akumulacyjnym.

Stopień rozładowania reguluje się przy pomocy termostatu. Można go zamocować na ścianie lub obudowie pieca. Pozwala on na sterowanie ciepłem w domu tak, aby otrzymać komfortowe warunki i odpowiednią temperaturę. Można go także zaprogramować na pracę w cyklu tygodniowym. Dzięki temu nie musimy ogrzewać mieszkania, gdy jesteśmy w pracy, ale możemy włączyć je godzinę lub dwie przed naszym powrotem.

Koszt pieca akumulacyjnego

Koszty kupna pieca akumulacyjnego uwarunkowane są od jego rodzaju i mocy. Piece statyczne:

  • 1,7 kW- około 1000 złotych;
  • 2,5 kW- około 1600 złotych.

Nieco wyższe ceny są za piece dynamiczne:

  • 1,6 kW- około 2000 złotych;
  • 2 kW- około 2100- 2300 złotych;
  • 4 kW- około 2600 złotych;
  • 5- 6 kW- około 3000-3500 złotych.

Zastosowanie w domu pieca akumulacyjnego jest ekonomiczne i komfortowe. Nie musisz budować kotłowni oraz składu opału co znacznie ogranicza koszty montażu ogrzewania, a także jego zużycia. W każdym domu wykorzystuje się energię elektryczną, a jeśli zostanie ona wykorzystana do ogrzewania nie trzeba kupować dodatkowych urządzeń. Jeśli chcesz zastosować ekonomiczne rozwiązanie zastanów się nad instalacją pieca akumulacyjnego. Jeśli masz pytania skontaktuj się z nami. Wykwalifikowani pracownicy chętnie odpowiedzą na wszystkie nurtujące Cię pytania.