Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe rynien i rur spustowych

| kategoria: porady

sople lodu na dachu

Jeśli chcesz zapewnić swobodny odpływ śniegu i lodu, który zalega w rynnach i rurach spustowych możesz zainstalować w odpływie przewody grzejne. Zapewnią one roztopienie śniegu i lodu oraz zapewnią prawidłowy odpływ wody. Elektryczne systemy przeciwoblodzeniowe są efektywne i trwałe, a ich odpowiednie sterowanie gwarantuje niskie koszty eksploatacji. Należy także pamiętać o tym, aby ogrzewanie rynien stosować nie tylko w rynnach, ale także w rurach spustowych.

Ważnym wykończeniem dachu są rynny i rury spustowe

Jak działa ogrzewanie rynien

W rynnach zostaje zamontowane ogrzewanie, aby roztopić zalegający tam śnieg i lód. Wśród systemów ogrzewania rynien wyróżnia się:

Stałooporowe

Nie można ich ciąć i trzeba dokładnie zaplanować ile metrów kabli jest potrzebne do wykonania instalacji. Ich moc nie zmienia się, dzięki czemu temperatura również się nie zmienia.

Samoregulujące

Nazywane są inteligentnymi, dzięki sposobowi w jaki działają. W zależności od temperatury otoczenia zmienia swój opór. Im zimniej jest na dworzu tym mocniej przewód grzeje. Kable wykorzystane do instalacji można ciąć w zależności od potrzeb i mogą się one dowolnie krzyżować i stykać. Ich cena jest wyższa niż stałooporowych.

 

Inteligentny system sterowania nie wymaga ręcznego włączania i wyłączania ogrzewania rur, gdy zajdzie taka potrzeba. Montowane urządzenia wyposażone są w czujniki, które włączają ogrzewanie wtedy, gdy temperatura spadnie do ustalonej ilości stopni Celsjusza. Dodatkowo instalacja posiada specjalne czujniki wilgotności, które kontrolują ją i zapewniają ograniczenie zużywanej energii podczas ogrzewania rynien.

 

W zależności od tego jaki rodzaj systemu grzewczego wybierzesz możesz cieszyć się stałym przepływem wody w rynnach i rurach spustowych.

Rynny odprowadzają wodę deszczową z dachu

Zalety ogrzewania rynien

Za pomocą systemu ogrzewania rynien zapobiegniesz uszkodzeniu rur spustowych i rynien, a także pozostałych części budynku. Uszkodzona lub pęknięta rynna może uszkodzić dach lub elewację Twojego domu, a ich naprawa może wiązać się z dużymi wydatkami. Już w okresie letnim zatroszcz się o swój dom zimą i zamontuj ogrzewanie rynien.

 

Zatroszcz się nie tylko o swój dom, garaż czy firmowy budynek, ale także o dobro pozostałych domowników oraz mieszkańców miasta. Firma Ewol ze Szczecina oferuje profesjonalny montaż systemu ogrzewania rynien.

 

Po zamontowaniu ogrzewania rynien i rur spustowych zalegający lód i śnieg nie stanowi zagrożenia dla Twoich bliskich oraz przechodniów. Ciężar i zwiększona objętość lodu powoduje pękanie i obrywanie rynien oraz innych elementów mocowania. Spadająca rura wypełniona lodem może stanowić duży uszczerbek na zdrowiu. Rury można wymienić, zdrowia nie, więc nie oszczędzaj na zapewnieniu bezpieczeństwa i zamontuj ogrzewanie rynien i śpij spokojnie.

Montaż kabli grzejnych w orynnowaniu budynku

Jeśli chcesz, aby system ogrzewania rynien działał wydajnie należy zastosować dwa rzędy kabli grzejnych, które są ułożone równolegle. Jeden rząd powinien biec na dnie rynny, a drugi przy zewnętrznej krawędzi, dzięki czemu zapobiegnie to tworzeniu się sopli oraz nawisów podczas obfitych opadów. Przewody mocowane są za pomocą plastikowych zaczepów, które rozmieszczone są co 30 cm.

 

W rurach spustowych zadanie to jest utrudnione, gdyż nie ma możliwości założenia w nich zaczepów. Można to jednak uczynić za pomocą łańcucha lub linki i wpięciu w nie zaczepów, a następnie umocowaniu do nich przewodów grzejnych. Linka lub łańcuch powinny zostać umieszczone na ocynkowanej poprzeczce, dzięki czemu kable nie będą wywierać siły na pozostałą część instalacji. Także w rurach spustowych zaczepy muszą być założone w odległości około 30- 40 cm.

Pozbądź się problemu wiszących sopli raz na zawsze i zamontuj system ogrzewania rur

Wyliczenie długości kabli grzejnych

Podczas wyliczania potrzebnej długości kabli, należy pamiętać, aby sumę długości rur spustowych oraz rynien pomnożyć przez dwa, jeśli kable mają zostać położone obok siebie. Jeśli rura spustowa umieszczona jest w ziemi, należy kable grzewcze poprowadzić aż poza granice przemarzania gruntu. Ważne jest także doliczenie co najmniej pół metra kabla, który zostanie połączony z przewodem zasilającym.

 

Instalacja musi zostać podłączona do regulatora przewodem 3x 2,5 mm². Instalacja musi być zabezpieczona wyłącznikiem różnicowoprądowym, który powinien być odpowiednio dobrany przez elektryka. Cały system ogrzewania rur spustowych i rynien powinien być podłączony przez elektryka z uprawnieniami.

 

Po ułożeniu kabli grzewczych trzeba wykonać pomiar izolacji przewodów oraz przeprowadzić próbę instalacji. Mierzy się ją megaomomierzem o napięciu znamionowym 1000V. Rezystancja izolacji nie powinna być mniejsza niż 50 MΩ.

 

Jeśli jesteś zainteresowany montażem systemu ogrzewania rur spustowych i rynien skontaktuj się z firmą Ewol ze Szczecina. Pracownicy firmy profesjonalnie założą całą instalację, dokonają rzetelnej kontroli. Dodatkowo wszystko wykonają w konkurencyjnych cenach.