Program Mój Prąd ruszy już wkrótce

| kategoria: porady

panele fotowoltaiczne na dachy

Zastanawiasz się nad montażem instalacji fotowoltaicznej na dachu swojego domu? To nie masz na co czekać. To jest najlepszy moment na to, aby poszukać profesjonalnej firmy, która zajmie się zamontowaniem paneli fotowoltaicznych (PV).

Już za chwilę ruszy nowy rządowy program noszący nazwę Mój Prąd. To właśnie z tego projektu będzie można otrzymać pieniądze na zakup paneli fotowoltaicznych oraz na ich montaż.

Program 5000+

Nowy program już został okrzyknięty Programem 5000+ lub Programem 5000 plus. O skojarzenia nie było trudno, bo podobnie jak w Programie 500+ również w tym przypadku Polacy będą mogli dostać pieniądze od państwa.

Tylko, że tym razem, aby skorzystać z dotacji PV nie trzeba mieć dzieci. Należy jednak spełnić inne warunki.
Dla kogo Program 5000 plus?

  • osób indywidualnych, czyli osób prywatnych albo – jak to określają urzędnicy – dla gospodarstw domowych. Mówiąc wprost 5000 zł dotacji na fotowoltaikę może otrzymać każdy, kto posiada dam, na którym może zamontować panele do produkcji energii elektrycznej. Wniosek o wsparcie z programu Mój Prąd musi złożyć jako osoba prywatna, a nie jako przedsiębiorca, nawet jeśli prowadzi swoją firmę.
  • dla mieszkańców wsi, miast i miasteczek – nie ma znaczenia, czy posiadasz dom w Szczecinie, Warszawie lub na skraju wsi.
dom zielony na trawniku

Bądź eko. Skorzystaj z dotacji na montaż paneli fotowoltaicznych.

Wykluczeni z Programu 5000 plus

Nie każdy, kto spełnia dwa powyższe warunki, będzie mógł skorzystać z Programu Mój Prąd. Kto jest wykluczony z tej formy pomocy? Są to głównie osoby, które otrzymały z innego programu dofinansowanie na montaż paneli fotowoltaicznych. Może być to na przykład program Czyste Powietrze, ale też każdy inny. I nie ma tu znaczenia, czy już zamontowały na swoim domu instalację PV, czy dopiero załatwiają formalności. Nie mogą dostać dwóch dotacji na ten sam cel, jakim jest montaż paneli fotowoltaicznych.

Dotację można dostać tylko na nowe instalacje PV. Jeżeli ktoś korzysta już z paneli fotowoltaicznych, a teraz chce zamontować kolejne, to nie może skorzystać z programu Mój Prąd.

Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, żeby zamontować w swoim domu ogrzewanie elektryczne zasilane energią odnawialną, to lepiej od razu zainwestuj w instalację PV, która wyprodukuje wystarczająco prądu do ogrzania i oświetlenia domu. Energii wystarczy też na działanie lodówki, pralki, piekarnika oraz wielu innych domowych sprzętów.

panele fotowoltaiczne

Na montaż paneli fotowoltaicznych można otrzymać nawet 5 000 zł dotacji

Jakie panele fotowoltaiczne z programu Mój Prąd?

Jeżeli zamierzasz ubiegać się o dotację 5 000 zł, to musisz kupić nowe panele. Przy czym Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podaje na swojej stronie, że panele PV – objęte programem Mój Prąd – powinny być „wyprodukowane nie wcześniej niż 24 miesiące przed instalacją”. To by oznaczało, że panele muszą być nowe, ale powinny przynajmniej dwa lata przeleżeć na magazynie.

Wydaje się jednak, że sformułowanie użyte przez urzędników z NFOŚiGW jest pomyłką w pisowni. Bo na stronie internetowej Ministerstwa Energii można już przeczytać, że panele fotowoltaiczne powinny być wyprodukowane maksymalnie dwa lata przed tym jak zostaną zainstalowane na dachu domu klienta.

To oznacza, że można wybrać nowoczesne panele, które mają taką samą wielkość, jak te wyprodukowane przed kilkoma latami, ale produkują znacznie więcej energii.

Jak dostać dotację z programu Mój Prąd?

Nabór wniosków o dotacje na fotowoltaikę zostanie ogłoszony prawdopodobnie na przełomie sierpnia i września. Podania o wypłatę pieniędzy będą przyjmowali wyłącznie pracownicy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Dotychczas w programach dotyczących dofinansowania projektów ekologicznych wnioski można było składać w oddziałach funduszy w kilkunastu największych miastach Polski.

Teraz będzie trzeba złożyć wniosek osobiście w biurze w Warszawie lub wysłać pocztą albo kurierem.

Wnioski o dotację mogą być składane dopiero po zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej oraz podpisaniu dwustronnej umowy z dystrybutorem prądu i zainstalowaniu licznika dwukierunkowego.

Do wniosku trzeba załączyć: fakturę za zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, dowód zapłaty tej faktury oraz dokument potwierdzający instalację licznika dwukierunkowego wraz z numerem umowy z energetyką.

żarówka w dłoni

Dofinansowanie z programu Mój Prąd obejmuje instalacje o mocy 2-10 kW.

Dotacja na prąd – maks. 5 000 zł

Dotacja z programu Mój Prąd dotyczy instalacji o mocy od 2 do 10 kW. Otrzymane pieniądze można przeznaczyć na pokrycie maksymalnie 50 procent kosztów zakupu i instalacji paneli fotowoltaicznych. Przy czym dotacja nie może przekroczyć kwoty 5 000 zł.

Eksperci obliczyli, że skoro na realizację rządowego programu ma być być przeznaczony 1 miliard złotych, to z programu skorzysta około 200 tysięcy gospodarstw domowych w całej Polsce.

Warto pamiętać, że urzędnicy będą rozpatrywać wnioski o dotację według kolejności zgłoszeń. Dlatego lepiej się pośpieszyć i już teraz zacząć załatwiać niezbędne formalności.

Oferujemy sprzedaż paneli fotowoltaicznych wraz z montażem. Zapraszamy do kontaktu.