Taryfa nocna- G12 dla każdego

| kategoria: porady

oświetlony dom

Taryfa G11 jest używana przez większość użytkowników w gospodarstwach domowych. Jest ona podstawową taryfą oferowaną przez dostawców prądu. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić na prądzie zdecyduj się na zmianę taryfy na G12 lub G12w. Jeśli Twoje zapotrzebowanie na prąd jest duże, zwłaszcza po godzinie 22 skorzystaj z taryfy dwustrefowej. Sprawdź czy jest ona odpowiednia dla Ciebie.

widok na ziemię z kosmosu

Każdej nocy ceny prądu w taryfie G12 są niższe niż w ciągu dnia

G12- taryfa dzienna i nocna

Taryfę G12 charakteryzują dwie strefy- dzienna i nocna. Cała doba podzielona jest na dwie strefy, w których obowiązują różne stawki za pobór prądu. Mogą się one także różnić w zależności od sprzedawców prądu. Podział stref uzależniony jest od godzin:

Taryfa dzienna- wyższa stawka: 

  • 6:00- 13:00;
  • 15:00- 22:00.

Taryfa nocna- niższa stawka: 

  • 22:00- 6:00;
  • 13:00- 15:00.

Warto zmienić swoje przyzwyczajenia i częściej korzystać z urządzeń, pobierających większą ilość prądu, w godzinach wieczornych.

Taryfa z grupy G najlepsza dla domu

Taryfy z grupy G wykorzystywane są głównie w gospodarstwach domowych. Jednak ich odbiorcami mogą być także instytucje państwowe: domy dziecka, klasztory, hospicja, akademiki, plebanie. Mogą z nich także korzystać osoby, które posiadają własną działalność gospodarczą. Jednak warunki jasno określają, że nie mogą tam przyjmować klientów i prowadzić rozliczeń. Taryfy z grupy G wykorzystywane są najczęściej przez osoby, które nie przekraczają zużycia prądu większego niż 40 kW.

Kiedy warto wybrać taryfę G12

Gospodarstwa domowe często korzystają z taryfy G11. Przez całą dobę koszt poboru prądu jest taki sam. Jednak niewielu użytkowników decyduje się na zmianę taryfy G11 na taryfę dwustrefową- G12 lub G12w. Wielu użytkowników twierdzi, że jest ona zbyt skomplikowana i ciężko jest im zmienić swoje codzienne przyzwyczajenia na rzecz wykonywania niektórych czynności po godzinie 22. Ta taryfa wykorzystywana jest głównie przez osoby, które w swoim domu lub mieszkaniu posiadają ogrzewania elektryczne. Dzięki temu ustawiają sobie nagrzewanie pomieszczeń w taryfie nocnej, gdzie cena prądu jest niższa. W ciągu dnia od 13:00-15:00 również istnieje możliwość ogrzania mieszkania, co pozwoli zaoszczędzić na prądzie.

stawki za taryfy

Godziny w jakich oferowana jest zazwyczaj taryfa dzienna i nocna

G12w- tania taryfa weekendowa

Jeśli pracujesz od poniedziałku do piątku, a prace domowe wykonujesz tylko w weekendy zastanów się nad zmianą taryfy G11 na G12w. Ta taryfa pozwala na korzystanie z tańszego prądu w weekendy oraz święta i dni wolne od pracy. Pranie, prasowanie, odkurzanie, sprzątanie samochodu, koszenie trawy lub granie do późna to jedne z wielu czynności, które wykonuje się dzięki podłączeniu do prądu. Dzięki taryfie G12w można w weekend korzystać z prądu z niższą stawką, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach.

Zmiana taryfy i oszczędności z nią związane

Zakładając, że miesięcznie zużywa się około 3000 kilowatogodzin prądu, z czego połowę (1500 kWh) zużywa się w czasie tańszej taryfy, zyski ze zmiany taryfy na G12 mogą wynosić nawet 200 złotych rocznie. W zależności od zamieszkiwanego miasta można zaoszczędzić od kilkudziesięciu złotych do kilkuset rocznie. Mieszkańcy Krakowa, Gdańska lub Wrocławia mogą zaoszczędzić nawet 150 złotych przy zmianie taryfy G11 na G12. Mieszkańcy Bydgoszczy, Szczecina lub Poznania mogą zyskać około 200 złotych. Natomiast osoby zamieszkujące Lublin mogą zyskać aż 260 złotych. Wszystko uzależnione jest od ceny prądu od dostawcy oraz zmiany nawyków ludzi. Na podstawie teoretycznych wyliczeń łatwo zauważyć, że zmiana taryfy przynosi ogromne korzyści. Zmiana taryfy jednostrefowej na dwustrefową jest bardzo opłacalna. Jednak należy pamiętać, że sama zmiana taryfy nie przyniesie oczekiwanych zysków. Ważne jest, aby zmienić także codzienne przyzwyczajenia i wykorzystywać urządzenia pobierające prąd w taryfie nocnej od 22:00- 6:00 oraz w niektórych przypadkach od 13:00- 15:00, a także w weekendy i święta przy taryfie G12w.

Koszt zmiany taryfy

Zmiana taryfy kojarzy się przede wszystkim z kosztami oraz wieloma wizytami w zakładzie energetycznym. Nic bardziej mylnego. Wystarczy udać się do działu obsługi klienta, wypisać odpowiedni dokument i poczekać na kontakt z pracownikiem firmy. Ważną informacją, dla każdego klienta chcącego zmienić taryfę G11 na dwustrefową, jest bezpłatna wymiana licznika. Należy wypełnić odpowiedni wniosek oraz zmienić umowę sprzedaży prądu lub napisać nową. Dodatkowo trzeba ustalić odpowiedni termin wizyty montera, który nieodpłatnie zamontuje nowy licznik dwustrefowy. Cała procedura związana ze zmianą taryfy może potrwać kilka dni. Ważne jest także, aby dobrze przemyśleć zmianę taryfy, gdyż bezpłatnie jest ona możliwa tylko raz w roku.

oświetlona altana w ogrodzie

Dzięki zmianie taryfy na dwustrefową możesz przez całą noc oświetlać ogród

Koniecznie zapamiętaj

Jeśli chcesz zmienić taryfę jednostrefową (G11) na dwustrefową (G12 lub G12w) nie obawiaj się dodatkowych kosztów. Wymiana licznika i zmiana taryfy jest bezpłatna. Jeśli chcesz zwiększyć zyski związane z taryfą dwustrefową musisz zmienić swoje codzinne przyzwyczajenia, aby osiągnąć około 30-40% minimalnego zużycia prądu w godzinach nocnych. Warto także pamiętać, że około 20% dobowego zużycia prądu zużywają urządzenia, które są w stanie uśpienia. Są to urządzenia, z których nie korzystamy, a pozostają one w trybie czuwania, np. telewizor, dvd, wieża, drukarka lub urządzenie wielofunkcyjne, lodówka lub ładujący się laptop i telefon. Te urządzenia często są podłączone do kontaktu przez całą dobę i pobierają prąd. Warto zatem ładować telefon lub laptop przez noc, wyłączać z kontaktu dvd, telewizor czy wieżę w ciągu dnia. W okresie letnim bardzo często wykorzystujemy także urządzenia likwidujące owady, które często działają tylko po podłączeniu do prądu. Latem, gdy dzień jest dłuższy oglądamy telewizję do późna, a później siedzimy przy zapalonej lampce lub świetle w pokoju. Również dzieci zużywają wiele prądu, gdyż często całą noc śpią przy włączonej lampce nocnej. Zatem zużycie prądu w taryfie nocnej może przekraczać aż 60% dziennego zapotrzebowania na energię.

 

Pamiętaj o tym, że Twój dostawca prądu może nie posiadać  taryfy G11, G12 lub G12w. Jeśli chcesz zmienić swoją taryfę zapytaj o taryfę dwustrefową.

 

Jeśli jesteś zainteresowany zmianą taryfy skontaktuj się ze swoim dostawcą prądu. Zapytaj o interesujące Cię informacje i zastanów się nad zmianą taryfy. Jeśli w swoim domu lub mieszkaniu posiadasz ogrzewanie elektryczne zdecyduj się na zmianę taryfy na dwustrefową. Pamiętaj także o montażu termostatu, dzięki któremu możesz regulować temperaturę w pomieszczeniach według ustalonych godzin. Jeśli potrzebujesz więcej informacji skontaktuj się z firmą Ewol ze Szczecina. Wiedza i zdobyte doświadczenie pozwolą nam odpowiedzieć na każde Twoje pytanie.

Taryfa nocna, a podłogowe ogrzewanie elektryczne

Taryfa nocna stosowana jest do elektrycznego ogrzewania podłogowego w każdym domu lub mieszkaniu. Budowane domy zużywają mało energii, dzięki ociepleniu oraz szczelności drzwi i okien. Prądem w nocnej taryfie możesz ogrzać posadzkę w każdym pomieszczeniu. Ciepło będzie oddawane przez całą dobę. Posadzka betonowa długo się nagrzewa i równie długo oddaje ciepło, dzięki czemu mieszkanie cały czas jest ogrzewane. Elektryczne ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet:

  • nie wymaga serwisu;
  • niski koszt instalacji;
  • sterowanie każdego pomieszczenia za pomocą telefonu;
  • nie wymaga dodatkowych przyłączy;
  • długa gwarancja;
  • można je połączyć z fotowoltaiką.

 

Jeśli jesteś zainteresowany zmianą taryfy G11 na G12 lub G12w skontaktuj się z Twoim dostawcą prądu. Możesz uzyskać tańszy prąd w godzinach nocnych, dzięki czemu zmniejszysz koszt związany ze zużyciem prądu. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na ten temat skontaktuj się z firmą Ewol ze Szczecina, która zajmuje się montażem elektrycznego ogrzewania podłogowego. Pracownicy firmy udzielą Ci wszystkich potrzebnych informacji.