Termostat pokojowy- kontroluj temperaturę w Twoim domu

| kategoria: porady

ustawianie temperatury na termostacie

Na pierwszy rzut oka na ścianie lub półce znajduje się gadżet, który skrywa w sobie ogromną moc praktycznych funkcjonalności. Mowa tu oczywiście o regulatorach pokojowych nazywanych też termostatami. Warto wiedzieć jak z nich odpowiednio korzystać, aby zapewnić ciepło przez całą dobę.

termostat przy grzejniku

Dzięki takiemu rozwiązaniu można szybko ogrzać pomieszczenie

Tryby ustawienia termostatu

Każdy z regulatorów pokojowych daje nam możliwość sterowania ogrzewaniem w pomieszczeniach. Regulatory projektowane są tak, aby ograniczyć do minimum Twoją ingerencję w proces spalania. Dzięki nim można ustawić różne temperatury w oddzielnych pomieszczeniach. Mało osób czyta instrukcję obsługi i intuicyjnie ustawia termostat pomijając wiele przydatnych funkcji, które znacząco ułatwiają proces ogrzewania pomieszczenia.

Tryb ręczny- stała temperatura przez cały dzień

Regulatory pokojowe to ulepszone wersje tradycyjnych termostatów, które były ręcznie ustawiane przez użytkownika. Obecnie przystosowane są one do pracy w różnych trybach, które pozwalają na podniesienie komfortu cieplnego i ograniczają utratę ciepła.

 

W trybie ręcznym temperatura ustalana jest bezpośrednio przez użytkownika. Obowiązuje ona przez całą dobę bez względu na porę i godzinę oraz panujące warunki zewnętrzne. Zmiana temperatury ulegnie dopiero po ręcznej zmianie ustawień na sterowniku.

 

Termostaty często są dostępne w wersji bezprzewodowej i przewodowej w zależności od preferencji użytkownika.

Tryb dzień/ noc- praca w dwóch trybach

Termostat pracujący w trybie dzień i noc opiera się na pracy na dwóch wartościach temperatury. Określane są one jako temperatura dzienna i nocna. Użytkownik regulatora pokojowego musi ustawić odpowiednie temperatury dla dnia i nocy oraz określić godziny, w których sterownik zmienia temperaturę z trybu dziennego na nocny i odwrotnie. Wiele sterowników pozwala na ustawienie temperatury od 5 do 35°C. Dzięki temu można pomieszczenie odpowiednio ogrzać oraz schłodzić do wymaganej przez użytkownika temperatury. Część termostatów reguluje temperaturę z dokładnością do 0,1°C.

Tryb tygodniowy- w każdy dzień tygodnia inna temperatura

Tryb tygodniowy zapewnia dokładne zaplanowanie ogrzewania domu lub mieszkania w zależności od dnia i godziny. Wystarczy wybrać dzień, następnie przedział czasowy oraz temperaturę.

 

Część termostatów posiadających kolorowe i dotykowe ekrany posiada możliwość zaprogramowania temperatury w zależności od dnia i godziny. Użytkownik może dokładnie ustalić w jakie dni tygodnia i o jakich godzinach temperatura będzie się zwiększać lub zmniejszać.

 

Za pomocą sterowania tygodniowego można znacząco obniżyć koszty związane z ogrzewaniem domu lub mieszkania i zapewnić komfort cieplny dla siebie i bliskich przez całą dobę. Aby termostat w trybie tygodniowym działał prawidłowo, ważne jest prawidłowe ustawienie bieżącej daty i godziny na sterowniku. Za pomocą prawidłowych danych praca sterownika jest zsynchronizowana przez cały tydzień.

Tryb urlopowy oraz imprezy

Podczas planowania spotkania rodzinnego, należy pamiętać także o zapewnieniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Gorące potrawy na stole lub zapalone świeczki powodują, że temperatura podwyższa się i z czasem staje się nie do wytrzymania. Zazwyczaj w takich przypadkach otwieramy okno i wietrzymy pomieszczenie wpuszczając do środka świeże powietrze. Z pomieszczenia ucieka ciepłe powietrze.

 

W takich przypadkach warto włączyć tryb imprezy, który został wcześniej ustawiony na termostacie. Wskazana przez użytkownika temperatura będzie utrzymywała się przez cały czas.

 

W przypadku, gdy wyjeżdżamy na wakacje lub nie przebywamy w domu przez dłuższy czas, warto ustawić na termostacie tryb urlopowy. Tak samo jak w przypadku trybu imprezy w pomieszczeniu będzie utrzymywać się ustalona temperatura, aż do momentu zakończenia pracy trybu.

ustawianie termostatu

Termostat jest bardzo prosty w obsłudze. Warto przeczytać instrukcję obsługi

Tryb przeciwzamarzania

Zimą, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0°C, a my planujemy dłuższy wyjazd warto pomyśleć o tym, aby od czasu do czasu zwiększyć temperaturę w pomieszczeniach, aby nie uszkodzić całego systemu grzewczego. Do tego właśnie służy tryb przeciwzamarzania.

 

Tryb przeciwzamarzania polega na utrzymaniu niskiej wartości temperatury, która ustalona jest na cały okres naszego wyjazdu. Tryb ten pozwala ustawić niską temperaturę, która będzie utrzymywać się przez cały czas i chroni instalację grzewczą przed zamarznięciem.

 

Błędy podczas korzystania z termostatów

Straty w energii bardzo często wynikają z błędów użytkownika. Nawet jeśli w domu znajduje się termostat najnowszej generacji, a nasza wiedza na temat jego obsługi jest niedostateczna, możemy spodziewać się wysokich kosztów związanych z ogrzewaniem domu lub mieszkania. Najczęściej popełniane są takie same błędy przez większość użytkowników.

Ustawienie jednej temperatury dla każdego pomieszczenia przez całą dobę

Dla poczucia komfortu cieplnego należy ustawić odpowiednią temperaturę. Wielu użytkowników termostatów przegrzewa pomieszczenia ustawiając zbyt wysoką temperaturę co prowadzi do przegrzania. Doprowadza to także do pogorszenia samopoczucia, a także zmarnowania dużej ilości energii grzewczej. Zróżnicowane temperatury pozwalają zachować odpowiednią temperaturę w każdym pomieszczeniu. Według badań ustawienie jednej temperatury dla wszystkich pomieszczeń o każdej porze dnia i nocy skutkuje zbyt wysoką temperaturą pomieszczenia, gdy będą puste oraz będzie w nich zbyt zimno, gdy będą przebywać w nim domownicy. Termostat ma służyć do zapewnienia komfortu cieplnego, gdy w domu znajdują się domownicy oraz zaoszczędzić pieniądze, gdy stoi on pusty.

Zwiększenie temperatury w pomieszczeniach, gdy na dworze robi się chłodniej

Wielu użytkowników podkręca temperaturę w pomieszczeniu, gdy tylko na zewnątrz zrobi się chłodniej, wieje wiatr lub pada deszcz. Niestety w ten sposób marnowana jest tylko energia cieplna, gdyż termostat utrzymuje stałą temperaturę niezależnie od warunków pogodowych i temperatury zewnętrznej. Zatem zmiana ustawień i temperatury pomieszczenia za pomocą termostatu jest niepotrzebna, bo będziemy mieli taką temperaturę jaką ustawiliśmy sobie wcześniej.

termostat

Termostat pozwala ustawić idealną temperaturę w każdym pomieszczeniu

Ustawienie maksymalnej temperatury, aby szybko ogrzać dom

Po powrocie do domu z dłuższej podróży lub pracy do chłodnego pomieszczenia często użytkownicy podwyższają temperaturę do maksymalnej, aby je ogrzać. Dzieje się tak, gdyż wielu użytkowników termostatu porównuje go do jazdy samochodem. Im mocniej naciskasz na pedał gazu tym szybciej auto jedzie. Niestety tak się nie dzieje. Po podwyższeniu temperatury pomieszczenie nie nagrzewa się szybciej. Powoduje to ogrzanie mieszkania do wyższej temperatury i utrzymywanie jej. Termostat nie kontroluje szybkości ogrzewania lecz dąży do uzyskania żądanej temperatury. Zatem gwałtowne zwiększenie temperatury na termostacie nie przyniesie oczekiwanych efektów, a może skończyć się na przegrzaniu pomieszczenia.

Całkowite wyłączenie ogrzewania przed wyjściem do pracy lub wyjazdem

Wielu użytkowników termostatów, którzy wyjeżdżają w dłuższą podróż, wyłącza ogrzewanie. Nie jest to najlepszy pomysł, gdyż temperatura w pomieszczeniach spadnie do zbyt niskiego poziomu. Może to dodatkowo doprowadzić do powstania pleśni, wilgoci oraz pęknięć na ścianach lub suficie. Dodatkowo ogrzanie wychłodzonych pomieszczeń doprowadzi do zwiększenia kosztów.

Praca na ustawieniach fabrycznych w obawie przed rozregulowaniem urządzenia

Wielu użytkowników termostatów uważa, że jego obsługa jest zbyt skomplikowana dlatego ogrzewają dom tylko za pomocą ustawień fabrycznych. W rzeczywistości nie jest to trudne i pozwala zaoszczędzić nawet do 15% energii. Wiele termostatów można także sterować za pomocą aplikacji w telefonie z każdego miejsca, co pozwala ogrzać mieszkanie tuż przed naszym przybyciem. Pozwala to zniwelować koszty ogrzewania i wrócić do ciepłego mieszkania.

 

Prawidłowe ogrzewanie mieszkania lub domu pozwala zaoszczędzić na ilości zużycia energii. Nowoczesne regulatory ogrzewania można zaprogramować według budżetu oraz komfortu cieplnego. Warto zatem przeczytać instrukcję obsługi lub skorzystać z pomocy fachowców z firmy Ewol ze Szczecina. Ustawią oni termostat według Twoich potrzeb, a także nauczą jak korzystać z niego samodzielnie.