Ogrzewanie podłogowe czy grzejnikowe- wybierz najbardziej odpowiednie dla Twojego domu

| kategoria: porady

biały grzejnik na ścianie

Wybór między ogrzewaniem podłogowym a grzejnikami ściennymi, to inwestycja na długie lata. Każde z tych rozwiązań ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Jednak wiele opinii to tylko półprawda, którą można znaleźć w internecie. Postaramy się przedstawić wady i zalety każdego rodzaju ogrzewania oraz koszty związane z ich eksploatacją. Zapoznaj się z wadami i zaletami ogrzewania podłogowego i grzejnikowego. W razie pytań skontaktuj się z nami– pracownicy firmy Ewol ze Szczecina chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

ogrzewanie podłogowe devi

Decydując się na ogrzewanie podłogowe należy wybrać jego rodzaj- wodne lub elektryczne

Ogrzewanie podłogowe i grzejniki- specyfikacja

Każde ogrzewanie ma swoje wady i zalety. Jednak wiele negatywnych opinii na ich temat powstaje przez nieumiejętne ich użytkowanie. Wokół każdego z nich krąży wiele mitów. Jednym z nich jest stwierdzenie, że ogrzewanie podłogowe jest niezdrowe dla alergików. Warto poznać fakty dotyczące każdego ogrzewania i wybrać odpowiednie do swojego domu. Należy także zapoznać się z opłacalnością oraz późniejszym komforcie cieplnym oraz eksploatacją.

CzynnikGrzejniki Podłogówka
Ciepłota w układzie grzewczym 70-90°Cmaksymalnie do 55°C
Szybkość uzyskania zysków i strat ciepładużamała
Bezwładność cieplna i objętość wodnaniskawysoka
Rozłożenie ciepłoty w całym wnętrzu budynkunierównomiernerównomierne
Dystrybucja ciepła do pokojówgłównie za pomocą konwencjiza pomocą promieniowania

Grzejniki vs podłogówka- różnice w specyfika działania

Przyjrzyjmy się teraz z jakimi konsekwencjami wiąże się różnica w specyfikacji ogrzewania. Cechy, miejsce i sposób montażu oraz sposób działania każdego rodzaju ogrzewania ma swoje wady i zalety. Podczas podejmowania decyzji związanej z wyborem rodzaju ogrzewania domu lub mieszkania, weź pod uwagę nie tylko zalety danego ogrzewania, ale także wady związane z ograniczeniami ogrzewania.

CzynnikiGrzejnikiPodłogówka
Typ lokalunajlepsze do sypialninajlepsze do łazienki, kuchni, salonu i holu
Reakcja na skok popytu ciepłaszybkawolna
Możliwość wykończenia podłogiwykończenie według gustutylko za pomocą materiałów, które dobrze przewodzą ciepło
Estetyka oraz aranżacja wnętrzograniczenie i zmniejszenie przestrzeni w pomieszczeniuogrzewanie położone pod podłogą, nie ogranicza przestrzeni pomieszczenia
Poziom wilgotności powietrzaobniżonyoptymalny
W zależności od rodzaju izolacji budynkudziała w każdym ocieplonym budynkunajlepiej działa w dobrze ocieplonych budynkach
Naprawa w przypadku powstania usterkiłatwa i szybkatrudna do wykonania
Montaż lub wymiana w starych budynkachbez problemukonieczna ingerencja w posadzkę
Komfort cieplnykonieczna wysoka temperaturauzyskiwany w niższej temperaturze
Montaż instalacjiłatwytrudny
Koszt zakupu i montażu ogrzewanianiskiewysokie
Wybór urządzenia grzewczegopaliwo olejowe, stałe oraz gazowekolektory słoneczne, pompy ciepła, kocioł kondensacyjny

Ograniczenia oraz możliwości ogrzewania grzejnikowego i podłogowego

 

Każdy rodzaj ogrzewania powinien być wybrany po zapoznaniu się z ich wszystkim wadami i zaletami. Działają odmienne, na innych płaszczyznach, a koszt ich montażu oraz eksploatacji różni się od siebie dość znacząco. W nowo budowanym budynku można założyć grzejniki i ogrzewanie podłogowe. Natomiast wymiana ogrzewania na podłogowe wiąże się z wysokimi kosztami dotyczącymi kucia posadzek oraz zniszczenia części materiałów.

skórzane rękawiczki leżą na grzejniku

Ciepło z grzejników ogrzeje każde pomieszczenie

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki

Porównując ze sobą ogrzewanie podłogowe oraz grzejniki warto wziąć pod uwagę koszty ogrzewania, wydajność, regulację, trwałość oraz komfort cieplny.

Koszty ogrzewania

Ogrzewanie podłogowe jest niskotemperaturowym ogrzewaniem, które wykorzystuje wodę grzewczą o temperaturze 40- 60°C. Dzięki niskiej temperaturze wody grzewczej pozwala na wykorzystanie kolektorów słonecznych, kotłów kondensacyjnych, pompy ciepła do ogrzewania wody i zarazem pomieszczenia. Pozwala to zaoszczędzić około 6-12% rocznie.

 

Grzejniki wybierane są najczęściej dla temperatury wody około 70°C. Posiadają one dość małą powierzchnię. Jednak ich współpraca z pompą ciepła lub kotłem kondensacyjnym, lecz ich sprawność spada przy niskotemperaturowym ogrzewaniu podłogowym. Czym mniejsza temperatura wody grzewczej tym grzejniki muszą być większe lub trzeba zamontować kilka grzejników w danym pomieszczeniu, aby zostało ono w pełni ogrzane.

Komfort cieplny

Ogrzewanie podłogowe wykorzystywane jest w pomieszczeniach najczęściej używanych przez domowników. Podłogowe ogrzewanie pozwala ogrzać podłogę równomiernie, a jej temperatura nie przekracza 26-29°C. Natomiast w łazience oraz w pomieszczeniach z drzwiami tarasowymi podłoga ogrzewana jest do temperatury 31-35°C. Najcieplej zawsze będzie przy podłodze, a chłodniejsze powietrze będzie unosić się pod strop. Ogrzewanie podłogowe to 70% promieniowania cieplnego, a pozostałe 30% powstaje poprzez konwekcję.

 

Grzejniki, w odróżnieniu do ogrzewania podłogowego, oddają ciepło poprzez konwekcję, a przepływające przez nie ciepłe powietrze rozchodzi się po pomieszczeniu i ogrzewa je. Ogrzewane w ten sposób powietrze często powoduje zwiększoną cyrkulację kurzu. Wśród grzejników wyróżnia się grzejniki:

  • członowe- są to grzejniki stalowe i żeliwne, które przekazują 85-90% ciepła za pomocą konwekcji, a pozostałą część poprzez promieniowanie;
  • konwektorowe- przekazują ciepło tylko i wyłącznie przez konwekcję;
  • aluminiowe- przekazują ciepło przez konwekcję, a około 4- 8% przez promieniowanie;
  • płytowe- przekazują około 65% ciepła za pomocą promieniowania, a pozostałe 35% poprzez konwekcję.

Wydajność cieplna i regulacja

Ogrzewanie podłogowe podczas montażu wymaga większej staranności i wiąże się z odpowiednim doborem materiałów, które wpłyną na ogrzanie całego pomieszczenia. Warto zainstalować także regulację pogodową, która pozwala na dostosowanie temperatury w pomieszczeniu z uwzględnieniem do panującej temperatury na zewnątrz budynku. Dodatkowo ogrzewanie podłogowe może być wyposażone w termostat, którym można regulować temperaturę. Jeśli jest ona zbyt wysoka, ogrzewanie automatycznie wyłącza się. Więcej o termostatach znajdziesz w naszym poprzednim wpisie “Termostat pokojowy- kontroluj temperaturę w Twoim domu”.

 

Grzejniki są znacznie łatwiejsze do zaprojektowania oraz montażu. Jeśli w pomieszczeniu będzie za duży grzejnik, zmniejszy się jego wydajność. Dodatkowo reagują one znacznie szybciej na temperaturę w pomieszczeniu.

Aranżacja pomieszczenia oraz informacje dla alergików

Ogrzewanie podłogowe ogrzewa całe pomieszczenie bez widocznych rur oraz elementów instalacji. Nie zajmują one miejsca co pozwala na pełną aranżację mieszkania. Dodatkowo jest ono bezpieczne dla alergików, gdyż nie powoduje unoszenia się kurzu co znacząco wpływa na układ oddechowy.

 

Grzejniki są widoczne, więc ważne jest, aby dopasować ich rozmiar do miejsca, w którym będą montowane. Trzeba zwrócić uwagę na wymiar, kolor oraz jakość wykonania i podłączenie całej instalacji. Ogranicza to zatem możliwość postawienia mebli w miejscu, gdzie znajduje się grzejnik. Powodują one zawirowania powietrza, co powoduje unoszenie się kurzu i może być uciążliwe dla alergików.

ogrzewanie podłogowe devi

Ogrzewanie podłogowe jest znacznie lepsze dla alergików niż grzejniki

Wykończenie podłogi

Ogrzewanie podłogowe wymaga już na etapie projektowania wybór rodzaju wykończenia podłogi. Materiały, które kładzie się na podłodze mają różny sposób przewodnictwa cieplnego, dlatego konieczne jest czasami zmniejszenie odległości między rurami grzewczymi, aby zwiększyć wydajność cieplną. Ciepło najlepiej przewodzi ceramika i kamień. Znacznie trudniej radzą z tym sobie panele podłogowe oraz parkiet.

Grzejniki nie mają wpływu na wykończenie podłogi. Pasują do nich wszystkie materiały.

Trwałość i niezawodność

Ogrzewanie podłogowe zbudowane jest z rur grzewczych, które są zatopione w wylewce betonowej. Ich trwałość to ponad 50 lat. W zależności od pomieszczenia oraz rozłożenia rur używa się elementy różnej wielkości. Maksymalna temperatura wody grzewczej w rurach nie może przekroczyć 95°C, a ciśnienie podczas normalnej pracy wynosi około 2 bar.

Grzejniki są równie trwałe, lecz ich żywotność zależy od rodzaju materiałów, z których zostały wykonane oraz jakości wody grzewczej. Rury wykonane są z tworzyw sztucznych, które prowadzi się w podłodze, ścianach lub na ich wierzchu.

Pamiętaj także, że w każdym budynku możesz połączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikowym. Z doświadczenia jednak wiemy, że ogrzewanie podłogowe jest częściej wybierane podczas budowy nowych domów. Dodatkowo wiele osób wymienia także ogrzewanie grzejnikowe na podłogowe. Na temat ogrzewania podłogowego możesz przeczytać więcej w naszym wcześniejszym wpisie na blogu “Ciepło w domu? Postaw na ogrzewanie podłogowe”.

 

Zarówno ogrzewanie podłogowe jak i grzejnikowe ma swoje wady i zalety. Zanim wybierzesz odpowiednie do swojego domu rozważ wszystkie “za” i “przeciw”. Jeśli chcesz poznać koszt montażu ogrzewania podłogowego- daj nam znać. Przygotujemy wstępny kosztorys i gwarantujemy profesjonalne wykonanie usługi.