Ciepło w domu? Postaw na ogrzewanie podłogowe!

| kategoria: porady

ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe – więcej zalet niż wad

Oczywiście nie ma sposobu na ogrzewanie idealne i zawsze można znaleźć jakieś ograniczenia eksploatacyjne. Natomiast ogrzewanie podłogowe nieprzypadkowo należy uznać za hit w ostatnich latach. Nawet osoby sceptyczne szybko przekonują się do walorów tego rozwiązania. Co ważne, podłogówka nadaje się nie tylko do domów jednorodzinnych, ale doskonale się sprawdzi także w budynkach wielorodzinnych oraz lokalach biurowych. To zobaczmy, dlaczego warto rozważyć ogrzewanie podłogowe.

palec wskazujący na ikonę domu z termometrem

Optymalny rozkład temperatury

Problem z tradycyjnymi grzejnikami jest taki, że osiągnięcie rzeczywistego komfortu cieplnego jest po prostu niemożliwe. Najwięcej ciepła gromadzi się pod sufitem, a im niżej, tym gorzej. W efekcie wiele osób narzeka na marznące nogi, mimo że teoretycznie temperatura w pomieszczeniu jest dość wysoka. Z kolei w dużym salonie widać jeszcze jedno ograniczenie – przy samym grzejniku odczuwa się ciepło (czasami nawet zbyt duże i staje się za duszno), natomiast w pewnej odległości od niego bywa już chłodno.

Zastosowanie ogrzewania podłogowego pozwala osiągnąć równomierne rozłożenie ciepła na całą przestrzeń wnętrza. Wynika to z faktu, iż podłogówka daje korzystny, optymalny profil temperatury powietrza, czyli pionowy.  W nogi jest zatem ciepło, a nieco chłodniej przy głowie, a to najlepsze dla człowieka. Co więcej, ciepło bardzo równomiernie się rozkłada na całą przestrzeń i w każdej części pomieszczenia panują te same warunki cieplne. Daje to naprawdę odczuwalny komfort cieplny, a to przekłada się na dobre samopoczucie dla domowników. No i jeszcze ten bonus w postaci ciepłej podłogi, że nawet w największe mrozy można chodzić w domu boso.

Niższe koszty ogrzewania

Warto sobie uświadomić, że niemal 70% kosztów związanych z codziennym użytkowaniem domu stanowią wydatki na ogrzewanie. Trochę lepiej wygląda to w przypadku mieszkań w bloku, ale i tutaj można poszukać oszczędności. Ciepła podłoga sprawia, że obniżenie temperatury powietrza w pomieszczeniu o 2 stopnie Celsjusza nie pogorszy w żaden sposób komfortu cieplnego, ale pozwoli uzyskać niższe rachunki za ogrzewanie nawet 10-12% w skali roku.

Podłogówka wykazuje ponadto mniejsze zużycie czynnika grzewczego, ponieważ ma charakter ogrzewania niskotemperaturowego. O ile tradycyjne grzejniki wymagają temperatury zasilania nawet wyższej niż 60 stopni Celsjusza, to podłogówka może efektywnie działać już przy 45 stopniach. To ważne, kiedy ogrzewanie podłogowe łączy się np. z pompą cieplną.

Ulga dla alergików i astmatyków

Problem z tradycyjnymi grzejnikami jest taki, że ciepło oddają przede wszystkim poprzez konwekcję, a więc unoszące się powietrze. Jednocześnie ze względu na stosunkowo niewielką powierzchnię grzewczą wymagają zasilania wodą o dość wysokiej temperaturze. Im wyższa temperatura, tym szybciej powietrze się unosi, a razem z nim kurz osadzony na grzejnikach. Co więcej, przy przekroczeniu wartości 55 stopni Celsjusza dochodzi do zjawiska przypalania kurzu. Dla alergików i astmatyków okres grzewczy staje się istną gehenną z tego powodu. Można jednak ulżyć chorym i zamontować ogrzewanie podłogowe, które oddaje ciepło zwłaszcza poprzez promieniowanie. Tym samym ruch powietrza zostaje ograniczony, minimalizuje się cyrkulację kurzu i w konsekwencji powietrze w domu jest zdrowsze. Warto dodać, że przy podłogówce powietrze też się nie przesusza i w pomieszczeniu panują optymalne warunki pod względem wilgotności. To kolejny atut ogrzewania podłogowego.

Większe możliwości aranżacyjne

Grzejniki nie tylko ograniczają przestrzeń pomieszczenia, ale także utrudniają ustawną aranżację. W wielu przypadkach można też mieć wątpliwości co do ich estetyki. W przypadku ogrzewania podłogowego elementy grzewcze pozostają niewidoczne. Tym samym nie ograniczają możliwości naprawdę eleganckiej i swobodnej stylizacji wnętrza.

dzieci leżące na podłodze

Co może sprawić problemy przy ogrzewaniu podłogowym?

Ograniczenia związane z podłogówką nie są zbyt duże, ale jednak trzeba je uwzględnić podczas realizacji. Dzięki temu uniknie się pewnych kłopotów i można przede wszystkim zaprojektować ogrzewanie podłogowe w sposób optymalny.

Wyższe koszty inwestycyjne

Ogrzewanie podłogowe daje oszczędności użytkowe, ale należy się liczyć z nieco wyższymi kosztami początkowymi o około 20-30% w stosunku do tradycyjnych grzejników. Na szczęście szybko następuje zwrot poniesionych nakładów podczas codziennego użytkowania. Przy okazji lepiej też nie oszczędzać na ekipie montażowej, ponieważ błędy projektowe czy montażowe są naprawdę kosztowne, a przede wszystkim wiążą się w wielu przypadkach z demontażem podłogi (i tym samym kolejnymi wydatkami).

Konieczność dobrego ocieplenia domu

Problem raczej nie dotyczy nowych inwestycji, ale już w starym budownictwie często się zdarza, że warunki termoizolacyjne pozostawiają wiele do życzenia. W takiej sytuacji trudno byłoby zapewnić optymalne warunki temperaturowe w pomieszczeniach. Dlatego dom musi być dobrze ocieplony, tym bardziej że rozwiązaniem nie jest dowolne zwiększanie mocy systemu. Wręcz przeciwnie – doprowadziłoby to do niebezpiecznego przegrzania powierzchni podłogi, a w konsekwencji także do awarii systemu ogrzewania podłogowego.

Ograniczenia w wyborze materiału na wykończenie podłogi

Przy wyborze ogrzewania podłogowego należy zwrócić uwagę na wybór materiału wykończeniowego. Problemu nie ma przy płytkach ceramicznych lub kamiennych, ale przy drewnie już tak. Niektóre gatunki mają zbyt wysoki opór przewodzenia i wtedy układ nie działałby efektywnie. Maksymalna temperatura zasilania wynosi 29 stopni Celsjusza, ale optymalna to 27 stopni. Wyjściem z sytuacji nie jest też gęstsze ułożenie rur. Dlatego właśnie konieczne jest zwrócenie uwagi na to, czy wybrany rodzaj drewna nadaje się do podłogówki. Na pewno należy zrezygnować z tradycyjnej klepki drewnianej.

Duża bezwładność cieplna

Ma to swoje konsekwencje w dłuższym nagrzewaniu się pomieszczenia i stąd ogrzewanie podłogowe niekoniecznie sprawdzi się w przypadku rzadkiego użytkowania budynku. Jednak w normalnych warunkach użytkowania jest to rozwiązanie idealne, tym bardziej że wnętrza nie tracą tak szybko ciepła, jak ma to miejsce przy tradycyjnych grzejnikach. Warto tylko pamiętać, aby podłogi nie zastawiać za bardzo meblami, co zmniejszyłoby efektywność działania podłogówki.

Podłogówkę należy uznać za wyjątkowo korzystne i nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu nie tylko rachunki za ogrzewanie okazują się niższe, ale także zostaje zapewniony większy komfort termiczny dla użytkowników pomieszczeń.